Informácie na telefónnom čísle 0907 625 679
 
 

Banská Bystrica objektívom Pavla Scholtza

K minulosti Banskej Bystrice neodmysliteľne patria mnohé významné osobnosti zo slovenskej histórie. Niektoré z nich dokonca našli miesto svojho posledného odpočinku na banskobystrických cintorínoch. No k minulosti nášho mesta patria aj osobnosti, ktorých význam nepresahuje hranice nášho regiónu, ale ich hodnota v prínose pre Banskú Bystricu je nepopierateľná. K takýmto osobnostiam patrí aj Pavol Scholtz.

Pavol Scholtz sa narodil 14. júla 1921 vo Valkove, okres Poltár, ako jedno z troch detí učiteľa Pavla Scholtza a jeho manželky Margity, rodenej Horváthovej.

Základné vzdelanie získal v rodnom Valkove. V štúdiu ďalej pokračoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, kam sa medzičasom presťahovala celá rodina. V roku 1939 zmaturoval a po maturite nastúpil na ekonomickú školu v Košiciach. Školu však nedokončil, pretože ešte v tom istom roku ho povolali do maďarskej armády, keďže po Viedenskej arbitráži v roku 1938, pripadlo južné Slovensko Maďarsku.

Po vojne, na jeseň v roku 1945, sa pán Scholtz vrátil do Rimavskej Soboty. V máji roku 1946 prišiel do Banskej Bystrice. Našiel si tu ubytovanie a v neďalekej Kostiviarskej aj prácu, ako obchodný zástupca v malej továrni na technické mazadlá.

V roku 1949 sa Pavol Scholtz oženil so Zorou Weberovou, pochádzajúcou rovnako s učiteľskej rodiny. Spolu mali dvoch synov, Petra a Pavla. Od roku 1950 pracoval na Mestskom úrade ako člen plánovacej komisie, neskôr ako vedúci Odboru miestneho hospodárstva, dopravy a obchodu. Z jeho iniciatívy vznikol projekt osvetlenia serpentín na Urpíne a v spolupráci s architektom Belhom projekt výstavby sídliska Fortnička. Ďalej to bola výstavba plážového kúpaliska, futbalového ihriska na Štiavničkách, zimného štadióna, lyžiarskeho vleku, ale aj kvetinových hodín v Národnej ulici.

Pri príležitosti osláv mesta Banská Bystrica v roku 1955, zostavili s vtedajším riaditeľom múzea Jánom Kováčom knižku Banská Bystrica – zborník prác k 700. výročiu založenia mesta.

Od roku 1957 pracoval v podniku Komunálnych služieb na pozícii námestníka podniku, až do odchodu na dôchodok. Pavel Scholtz zomrel 9. 11. 2007 v Banskej Bystrici. Pochovaný je v Urnovom háji v Kremničke.

Na veľké šťastie pre Banskú Bystricu a Banskobystričanov je, že jeho celoživotnou záľubou bolo fotografovanie. S fotografovaním začal už ako jedenásťročný.  Na fotografiách Pavla Scholtza  je zachytená Banská Bystrica, akú si dnes pamätá už len málo ľudí. O to väčšiu hodnotu majú v súčasnosti jeho fotografie a jeho práca s nimi spojená. Aj vzhľadom na to, že všetky fotografie si pán Scholtz robil doma sám. V tejto záľube ho podporovala aj jeho manželka a pomáhala mu. Nejedna jeho fotografia skončila v Mestskej kronike. Sedemnásť rokov robil mestského kronikára. Historickú tvár Banskej Bystrice môžeme objavovať približne na úctyhodných 15 tisíc fotografiách. S láskavým dovolením rodiny Scholtzovej Vám predkladáme len zlomok z toho, ako zachytil pán Scholtz svojím objektívom našu Banskú Bystricu. Zanechal nám tak dielo s nesmiernou dokumentárnou hodnotou, ktoré nám umožňuje nahliadnuť do minulosti Banskej Bystrice (galéria bude vložená v priebehu niekoľkých dní).

 

 
 

Ďaľší príspevok Banskobystrické osobnosti

 
 

Zdieľaj tento príspevok