Zadajte svoju e-mailovú adresu nižšie a prihláste sa na odber nášho newslettera

CAPTCHA image

Obnova kostola sv. Alžbety na Dolnej ulici

Už v roku 2012 sme medzi naše projekty zaradili zámer obnovy vežičky na kostole sv. Alžbety na Dolnej ulici. V súčasnosti sa stáva reálnou možnosťou celková obnova kostola, ktorá by mala prebehnúť v niekoľkých etapách. Jedná sa predovšetkým o sanáciu zavlhnutého muriva, opravu vonkajšej fasády, interiéru a v neposlednom rade aj opravu samotnej vežičky kostola, ktorej by sa mala vrátiť podoba z roku 1876. Súčasná podoba vežičky je len provizórne riešenie, ktoré sa zrealizovalo po skončení II. svetovej vojny, kedy došlo k jej vážnemu poškodeniu.

Kostol sv. Alžbety alebo tiež špitálsky kostol, je najstaršou zachovanou gotickou stavbou v meste z roku 1303, ktorá samozrejme prešla počas svojej existencie viacerými stavebnými úpravami. V druhej polovici 18. storočia došlo k rozsiahlej barokovej prestavbe kostola. Pozostatkom pôvodného gotického kostola je bočná kaplnka sv. Anny. V roku 1876 bolo v neogotickom slohu stavebne upravené priečelie kostola orientované do Dolnej ulice. Účelom bolo slohovo zjednotiť zachovanú gotickú časť a novovybudovaný barokový kostol.

V súčasnosti je kostol v duchovnej správe Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Rektor kostola páter Pavol Noga je rekonštrukcii kostola veľmi naklonený a vyvíja maximálne úsilie, aby sa tento zámer stal skutočnosťou. Obnova by sa mala financovať z viacerých zdrojov. Jedným z nich je aj verejná zbierka, o ktorej vás budeme bližšie informovať.

Zdielajte na

Zanechať Odpoveď