Zadajte svoju e-mailovú adresu nižšie a prihláste sa na odber nášho newslettera

CAPTCHA image

Február

– 2. február 1849 – večer prišiel do Banskej Bystrice Ľudovít Štúr. Na druhý deň verboval dobrovoľníkov do armády.
– 4. február 1825 – v Ostrihome sa narodil desiaty biskup banskobystrickej diecézy Karol Rimely. Zomrel 13. januára 1904 v Svätom Kríži nad Hronom. Pochovaný je v biskupskej hrobke Kostola Povýšenia sv. Kríža v Žiari nad Hronom.


– 17. február 1542 – v Banskej Bystrici sa začal Krajinský snem zvolaný panovníkom Ferdinandom I. Na sneme sa rozhodlo, že nové dane sa musia použiť na vojsko a obranu pevností. Snem trval do 3. marca 1542.
– v dňoch 18. – 24. februára 1936 sa v Banskej Bystrici konali II. svetové zimné hry židovskej mládeže „Makabi“, na ktorých sa zúčastnili pretekári a športovci z pätnástich štátov sveta.


 
– 22. február 1959 – Pod heslom „Za užšie spojenie filmovej tvorby so životom ľudu“ sa v Banskej Bystrici začal I. festival československých filmov. Festival, zamýšľaný ako prehliadka povojnového filmu obrodzujúceho sa od dogmatiky štyridsiatych a prvej polovici päťdesiatych rokov, sa skončil 1. marca. Festival sa do Banskej Bystrice znovu vrátil v roku 1984, kedy sa konal už jeho 22. ročník.
– 24. februára 1526 sa ozbrojení baníci  zmocnili Banskej Bystrice a na viac ako 10 dní úplne ovládli mesto. Počas vzbury držali baníci ako rukojemníka správcu banskobystrického mediarskeho podniku Bernarda Beheima.