Zadajte svoju e-mailovú adresu nižšie a prihláste sa na odber nášho newslettera

CAPTCHA image

December

– 2. december 1857 – v Letanovciach sa narodil Emil Jurkovič, autor Monografie slobodného kráľovského mesta Banská Bystrica. Zomrel 4. augusta 1936 v Budapešti.
– 6. december 1559 –  zástupcovia siedmich stredoslovenských banských miest prijali spoločné vierovyznanie Confessio Heptapolitana, aby sa vyhli obvineniu z herézy. Confessio, pozostávajúce z 20 článkov, pre banské mestá zostavil štiavnický farár Ulrich Cubicularius – Kammerknecht.
– 8. december 1933 –  navštívil Banskú Bystricu minister zahraničných vecí E. Beneš.
– 9. december 1933 – minister zemnedelstva Dr. Milan Hodža navštívil Banskú Bystricu.
– 14. december 1723 – mestská rada v Banskej Bystrici vydala tlačou Sprawy Mestské a šat poradek pri tomto kralowskem swobodnem a baňskem měste Bistricy. Týmto nariadením sa snažila zabrániť nadmernému prepychu v obliekaní, nákladným a bohatým svadobným, pohrebným i cechovým hostinám. Nariadenie upravovalo napr. počet hodovníkov a počet chodov na jednotlivých hostinách, stanovovalo dĺžku ich trvania, odmeny hudobníkom, ba dokonca aj vymenovávalo, ktoré jedlá sa smú podávať. V časti o obliekaní boli uvedené odevy, obuv a šperky, ktoré mešťania pod hrozbou vysokých pokút nesmeli nosiť. Mestská rada svoje nariadenie odôvodňovala neutešenou materiálnou situáciou mesta a mešťanov, dlhotrvajúcimi vojnami a s nimi súvisiacimi vysokými vojenskými daňami a úpadkom baníctva.
– 15. december 1890 – v Banskej Bystrici bola založená Obchodná a priemyselná komora. V roku 1905 bola postavená budova komory podľa projektu Artúra Sebestyéna.


– 19. december 1940 – za účasti prezidenta Dr. Jozefa Tisa a bulharského cára Ferdinanda Coburga bola slávnostne odovzdaná do prevádzky železničná trať Banská Bystrica – Dolná Štubňa. Na trati dlhej 40, 956 km bolo vybudovaných 22! tunelov v celkovej dĺžke 12,211 km.
– 22. december 1976 – v Banskej Bystrici a vo Zvolene sa začali prvé oficiálne MS juniorov v ľadovom hokeji. Mladí hokejisti Československa skončili na 3. mieste za hokejistami ZSSR a Kanady.


– 26. december – 27. december 1936 – v Banskej Bystrici sa konal medzinárodný hokejový turnaj.