Zadajte svoju e-mailovú adresu nižšie a prihláste sa na odber nášho newslettera

CAPTCHA image

Budova Y.M.C.A. v Národnej ulici

Neoklasicistická budova Y.M.C.A. (Kresťanský zväz mladých mužov) bola jednou z prvých stavieb v novovytvorenej Národnej ulici, postavená v rokoch 1923 – 1925. Organizácia Y.M.C.A. bola založená v roku 1844 v Londýne. V Československu začína Y.M.C.A. pôsobiť až od roku 1921, pričom na území Slovenska mala okrem Banskej Bystrice svoje pobočky v Bratislave a v Lučenci. V období vojnového Slovenského štátu sa majetok organizácie v roku 1942 dostáva do vlastníctva „USAK“ (Ústredie pre sociálnu a kultúrnu starostlivosť). Činnosť Y.M.C.A. bola po 2. svetovej vojne obnovená v roku 1946. Jej ďalšie pôsobenie však nemalo dlhé trvanie a v roku 1951 dochádza k jej definitívnemu zániku na území Československa. Následne budovu využívala organizácia CKM (Cestovná kancelária mládeže). Obnovenie činnosti Y.M.C.A. nastáva až po spoločenských zmenách v roku 1990.

Budova Y.M.C.A. je národnou kultúrnou pamiatkou a v súčasnosti ju využíva pre svoje účely rektorát Univerzity Mateja Bela. Súčasný vlastník sa nedávno postaral o „vylepšenie“ tohto objektu, a to výmenou niekoľkých pôvodných drevených kastlových okien za plastové (prízemie budovy orientované do Kuzmányho ulice). Nové okná nezodpovedajú svojej pôvodnej predlohe po stránke materiálovej, svojim členením ani farebnosťou. Ako sa s podobnými prípadmi vedia vysporiadať v susednej Českej republiky, si môžete prečítať na uvedenom odkaze: článok ČT 1

Vo fotogalérii vám prinášame dobové zábery, ako aj nevhodný stavebný zásah do priečelia budovy súvisiaci s výmenou okien.

Zdielajte na